Ako na záver v bakalárke či diplomovke?
Čas odovzdávania záverečných prác sa blíži, a tak väčšina z vás, ktorých sa to týka, už isto dolaďuje len posledné detaily. Jedným z nich môže byť i záver vašej diplomovky či bakalárky. Hoci sa zdá, že napísať záver je malina, nie vždy je to tak. V závere je totiž potrebné spomenúť množstvo, aj zdanlivo menej podstatných informácií. Ako by mal teda záver vyzerať, aby bol v poriadku?
Záver až na záver
Keďže záver diplomovej aj bakalárskej práce obsahuje stručnú charakteristiku splnených cieľov uvedených v úvode práce, ďalej prínosy príslušnej práce a ich možnosti využitia v praxi, píšeme ho až na samom konci danej práce. Taktiež sa v ňom môžeme zmieniť aj o metodologických úskaliach, ktoré nastali pri tvorbe práce. Súčasťou záveru sú tiež odporúčania a návrhy pre ďalší teoretický a empirický výskum.
Rozsah a štýl záveru
Záver by mal mať minimálne 1 a maximálne 3 strany.
V závere diplomovej či bakalárskej práce je totiž potrebné zhrnúť dosiahnuté poznatky a výsledky, ku ktorým autor dospel, ako aj splnenie/nesplnenie hlavného i čiastkových cieľov, ktoré sme si stanovili v úvode.
Záver diplomovej píšeme neosobnou formou, najčastejšie v minulom čase. Záver sa, podobne ako úvod, nečísluje.
Nadväznosť záveru
Záver nasleduje po jadre, teda hlavnej časti bakalárky či diplomovky. Záver musí na jadro nadväzovať nielen formálne, ale aj obsahovo. Je veľkou chybou záverečnej práce, keď sa záver líši od jadra práce.
Ako už bolo spomenuté, záver je zhrnutím celej práce, jej cieľov, ich splnenia, respektíve nesplnenia, ako aj jej prínosov, píšeme ho preto až po skompletizovaní záverečnej práce.
Veríme, že vy záver, ako aj ostatné kapitoly i podkapitoly vašej diplomovky alebo bakalárky napíšete v súlade s pravidlami. Ak by ste s tým však mali problémy, náš skúsený tím poradcov vám ochotne pomôže.
A potom už „len“ obhájiť. No to už je ozaj iba a iba na vás.
Držíme prsty!