Bakalárska práca: Obsah a osnova ruka v ruke
Ako na obsah a osnovu v bakalárke.
Tvorba bakalárky so sebou prináša mnoho nového, veď ide o prvú prácu podobného rozsahu a vedeckého charakteru, navyše je prácou záverečnou, a teda bez jej úspešného napísania a obhájenia nebudete pripustení k štátniciam.
Preto je viac, ako kedykoľvek a pri čomkoľvek inom dôležité venovať pozornosť jej obsahu, aby v nej bolo všetko, čo v nej byť má. A aby sme o tom všetkom mali dobrý prehľad, potrebujeme osnovu. A niekedy aj profesionálnu pomoc.
Ako na osnovu bakalárskej práce
Osnova každej práce, záverečnej však obzvlášť, je veľmi dôležitá. Plní totiž funkciu plánu, podľa ktorého budeme pri tvorbe bakalárky postupovať. Je fajn vypracovať ju čo najskôr, ešte pred zháňaním materiálov. Ideálne hneď po zvolení témy, cieľov a metodiky práce.
Bakalárska práca a jej obsah
Bakalárske práce sú predovšetkým teoretické, zvyčajne obsahujú tri teoretické kapitoly. Ak máme už na začiatku, ešte pred samotnou tvorbou práce, predstavu o jej obsahu a vytvoríme si prehľadnú osnovu, mnohé si uľahčíme.
Majte na pamäti, že vždy postupujeme od všeobecného ku konkrétnejším poznatkom, a to nasledovne: Prvá kapitola by mala byť viac-menej popisná, niekedy ju nazývame aj analytická alebo terminologická. Na úvod je totiž potrebné pomenovať a vysvetliť odborné termíny, ktoré sú súčasťou danej práce. Ide teda o všeobecný úvod do problematiky, aby sa v nej pisateľ i čitateľ lepšie a jednoduchšie zorientoval.
Druhá kapitola bakalárskej práce plní syntetickú funkciu, teda prepája prvú časť so zvyškom textu a je o čosi konkrétnejšia.
A posledná, tretia kapitola má predovšetkým hodnotiaci charakter. Väčšinou obsahuje aj autorov osobný vklad, pričom v nej ide o naplnenie cieľov práce na základe poznatkov predostrených v predchádzajúcich častiach práce.
Je dobré mať na mysli, že prehľadná osnova i znalosť obsahu bakalárskej práce je základom jej úspešného napísania i obhájenia. Preto na tieto časti jej tvorby klaďte primeraný dôraz a nechajte si poradiť od skúsenejších.