Vaše osobné údaje sú pre nás veľmi dôležité, môžete sa spolahnúť na to, že s nimi narábame striktne v súlade s predpismi o GDPR.
Čítať viac
Táto stránka využíva v rámci poskytovania služieb cookies. Pokračovaním v prezeraní stránky súhlasíte s ich používaním. Viac informácií vrátane informácií o ich odstránení a vypnutí nájdete TU
Píšete diplomovú prácu a rovnako, ako pri vašej bakalárskej práci, ste sa zasekli pri písaní abstraktu? Pripravili sme si pre vás krátky článok s niekoľkými užitočnými tipmi, ktoré vám pri jeho zhotovení pomôžu. Čo všetko by v abstrakte nemalo chýbať a ako ho napísať v prípade, keď ani neviete, ako začať? [[contentNavigation]] …
Obsah je dôležitou súčasťou každej publikácie, či už je to záverečná práca, kniha, ale aj obyčajný kratší článok či internetový blog. Vďaka obsahu sa dá v texte oveľa lepšie orientovať, a to najmä vtedy, keď nechceme čítať celé dielo. Z tohto dôvodu majú niektoré romány miesto obsahu iba očíslované kapitoly – očakáva sa, že knihu preč…
Ak ste si vybrali štúdium filozofie, pravdepodobne sa nad mnohými vecami naozaj intenzívne zamýšľate. Koncom druhého ročníka bakalárskeho štúdia sa však musíte zamyslieť aj nad tým, akú tému bakalárskej práce si vyberiete. S čím môžete naozaj zaujať oponenta aj komisiu? Existuje vôbec ešte téma, ktorá z filozofie nebola spracovan…
Dostali ste sa na koniec druhého ročníka bakalárskeho štúdia informatiky a musíte si vybrať alebo vymyslieť tému bakalárskej práce? Nie vždy je to jednoduchá úloha a množstvo študentov by dokonca tvrdilo, že je to náročnejšie, než samotné spracovanie vybranej témy. My sme si pre vás pripravili zopár tipov na originálne témy. [[contentNavigation]]…
Študujete psychológiu a chystáte sa písať vašu bakalárku alebo diplomovku? Ako prvú úlohu budete mať vybrať si zaujímavú tému. Ak vám s tým nevie pomôcť váš školiteľ alebo iný vyučujúci, možno vám s tým pomôžeme práve my. Vybrali sme pre vás niekoľko tipov na originálne okruhy pre bakalárky zo psychológie. …
Ak ste sa rozhodli študovať ekonómiu alebo ekonomiku, napísanie dobrej záverečnej práce vám môže zaistiť výbornú stáž alebo rovno získanie vytúženého zamestnania hneď po absolvovaní vysokej školy. V dnešnom článku sme si pre vás pripravili zopár tipov na zaujímavé témy vašich bakalárskych a diplomových prác. …
Štúdium marketingu je najmä v posledných 10 rokoch vynikajúcou voľbou. Na trhu sa objavuje čoraz viac voľných pracovných pozícií zameraných práve na rôzne typy marketingu. Absolventi marketingových odborov majú pri výbere vhodného kandidáta vždy výhodu. V súvislosti s úspešným zvládnutím štúdia však potrebujete…
Vysokoškolské štúdium manažmentu sa v posledných rokoch stáva čoraz atraktívnejšie. Zodpovedný je za to neustále sa rozširujúci dopyt po z lúčnych manažéroch v malých a stredných, ale aj veľkých nadnárodných podnikoch. S pribúdajúcim počtom študentov a absolventov však pribúdajú aj záverečné práce. Ako…
Väčšina záverečných vysokoškolských prác sa delí na veľké množstvo kapitol, ktoré tvoria hlavné jadro práce. Tieto kapitoly sú však ešte v očiach autora rozdelené na dve časti – na teoretickú a praktickú. V teoretickej sa porovnávajú rôzne postupy a teórie, rozoberá sa použitá literatúra a tak ďalej. V nasledujú…
Poďakovanie v bakalárskej práci je jednou z úvodných kapitol, pri ktorej však majú študenti často problém. Buď ju nenapíšu vôbec, čo je síce z akademického hľadiska prípustné, no z toho etického sa na to bude každý dívať cez prsty. Druhým najčastejším prípadom je, že študenti vezmú prácu na poďakovanie od zlého konca…
Kontrola originality je proces, ktorý sa nedá v žiadnom prípade obísť a musíte ho podstúpiť pri odovzdávaní každej jednej záverečnej práce. Veľké percento zhody textu s inými prácami môže znamenať zníženie celkového hodnotenia vašej záverečnej práce, ale aj odmietnutie takejto práce. Ako v pohode zvládnuť kontrolu originality a ako dosiahnuť čo najniž…
Uvažujete o tom, že by ste si dali vypracovať podklady k vašej bakalárskej práci profesionálovi z nášho portfólia autorov? Prečítajte si, ako funguje cenotvorba pri príprave podkladov k záverečným prácam, koľko vás vyjdú podklady k bakalárskej práci, ale aj k iným typom prác, ako sú napríklad diplomové, rigorózne a rôzne ďalšie…
Počet strán, znakov a slov v bakalárskej práci je medzi študentmi často dôvodom dlhých diskusií. Niekto má prácu kratšiu, niekomu sa podarilo jej rozsah predĺžniť, no nikto vlastne presne nevie, aká dlhá má bakalárska práca byť. Alebo to nie je pravda? Pozrite sa spolu s nami, čoho by ste sa mali skutočne držať. [[contentNavigation]] Počet strán a bakalárska prá…
Aby vaša bakalárska práca vyzerala naozaj dobre, nestačí len hodnotný obsah. Musíte ju aj správne sformátovať. Ujednotené písmo, vhodné zarovnanie a bezchybná tlač však nie sú jediné aspekty toho, aby bola bakalárka riadne sformátovaná. Prečítajte si naše užitočné tipy, aby mala vaša práca riadnu formu. [[contentNavigation]] …
Literatúra, ktorú citujete a parafrázujete v bakalárskej práci, by mala byť vybraná naozaj precízne. Nielen to, ako správne citovať alebo parafrázovať rôzne zdroje v záverečnej práci je v rámci použitej literatúry dôležité. Podstatné je v prvom rade vhodnú literatúru vybrať. Sú na výber len knižné a internetové zdroje, alebo je toho viac?…
Predhovor v bakalárskej práci nie je vždy povinnou kapitolou. Len veľmi málo škôl, fakúlt alebo katedier vyžaduje, aby bola táto kapitola súčasťou bakalárskej, diplomovej alebo rôznych ďalších typov vysokoškolských záverečných prác. My sme si pre vás však pripravili 5 dôvodov, pre ktoré by ste mali rozhodne zvážiť zaradenie predhovoru do va…
Máte skúšku alebo písomný test na vysokej škole a nechcete zbytočne provokovať vyučujúceho? Na ktoré veci sa môže škaredo pozerať a aké dôsledky môže vyvodiť, ak zistí, že sa pokúšate podvádzať? Prezrite si náš zoznam a vyvarujte sa problémom. Telefón Dnešné telefóny sú v podstate super-výkonné poč…
Abstrakt je časť záverečnej práce, ktorá sa v nej vyskytne dvakrát. Prvý raz ho napíšete v slovenčine, ten druhý by mal byť v nejakom všeobecne uznávanom cudzom jazyku. Ako si vybrať jazyk pre abstrakt? Angličtina Angličtina je všeobecne uznávaným riešením pre všetky abstrakty záverečných prác. Je to najpoužívanejší jazyk na svete a…
Nadpisy vo vašej záverečnej práci musia dokonale vypovedať o tom, k čomu ste ich priradili. Nesmú byť bulvárne ani preexponované musia odrážať skutočný význam kapitoly alebo grafickej prílohy vo vašej práci. Nadpisy kapitol Nadpisy kapitol by mali byť krátke a jasné. Nechcete upútať online publikum na bulvárny článok na Facebooku alebo inom webe. Chcete jasne…
Ako dlho by ste mali písať priemernú záverečnú prácu? Pri každom type záverečnej práce je to iné, no v skratke sa dá celkom presne vypočítať, koľko hodín vám práca zaberie, ak ju píšete dôsledne s cieľom získať dobrú známku. Terénny výskum Terénny výskum alebo zber dát by vám podľa vyjadrení vyučujú…
Vedeli ste o tom, že v dnešnej dobe sa už nemôžete vyhovárať na to, že nemáte kde alebo ako písať vašu vysokoškolskú prácu? Veľa textových editorov je úplne zadarmo a poskytujú vám všetky funkcie, ktoré potrebujete. Word online Kašlite na rôzne cracky a aktivátory. Používajte Word online vo vašom prehliadači. Vý…
Viete, ako nastaviť číslovanie strán vo vašej záverečnej práci? Neprinesieme vám síce technický návod krok po kroku, ako to nastaviť, ale za to si môžete pozrieť pár jednoduchých tipov, ako sa tomu vyhnúť alebo to nastaviť čo najrýchlejšie. V každom editore je iný postup Na začiatok musíme uviesť, že v každom textovom editore je úplne iný postup…
Vymysleli ste si hypotézu a neviete, ako ju správne sformulovať? Pozrite sa spolu s nami do tohto článku na 5 bodov, ktoré vám s formuláciou vedeckej hypotézy pomôžu. Na čo si treba určite dať pozor? Čo chcete zistiť? Pri formulácii hypotézy si musíte najprv uvedomiť, čo vlastne chcete zistiť. Pri diplomovke už nemôžeme spísať nejaký kompilát cudzích prác a …
Tieto podmienky ochrany súkromia vysvetľujú akým spôsobom spracúvame pri poskytovaní našich služieb osobné údaje v rámci spoločností Zoop, s.r.o. so sídlom Karpatské námestie 10/A, 831 06 Bratislava – mestská časť Rača, IČO: 50 439 545, registrácia: Obchodný register Okresného súdu Bratislava I, oddiel: Sro, vložka č. 113623/B (ďalej len ako …
Vysoká škola okrem iného ponúka študentom veľké množstvo rôznych (najmä finančných) benefitov, ktoré im môžu pomôcť počas štúdia. Nemáme na mysli len prospechové štipendium. Prejdite si s nami zoznam najlepších výhod, ktoré môžu študenti využívať. Prístup k informáciám zadarmo Ako študent m…
Veľké percento vysokých škôl ponúka študentom možnosť absolvovať rôzne zaujímavé exkurzie. Na týchto výletoch môžete získať veľa užitočných informácií, no nie je to jediný dôvod, pre ktorý sa na ne oplatí prihlásiť. My sme pre vás spísali 5 tých najhlavnejších. Kredit zadarmo Absolvovaním …
Neviete, ako budete tráviť toto leto? My sme sa pýtali študentov na rôznych školách, a tí nám dali pár jasných odpovedí. Vybrali sme pre vás tie, ktoré sa v súvislosti s letnými prázdninami a študentským životom skloňovali najčastejšie. Brigáda Veľké percento študentov, ktorí sa musia spoliehať na seba a na svoje príjmy,…
Pracujete aj počas štúdia? Nech sú už vaše dôvody akékoľvek, či chcete nový Mercedes, alebo si vaši rodičia jednoducho nemôžu štúdium dovoliť, budete sa musieť naučiť spojiť prácu so štúdiom tak, aby ste sa nezbláznili. Priniesli sme vám k tomu pár tipov. Timemanagement Naučte sa dobre narábať s vašim časom počas produktívnej časti dňa. Nestr…
Myslíte si, že máte výnimočné nadanie a chcete si vybrať skutočné náročný odbor, s ktorým bude váš nasledujúci život jednoduchý a plný peňazí? Priniesli sme vám 5 odborov, po doštudovaní ktorých sa už nikdy nebudete musieť báť o dobre platenú prácu. Zubár Niektorí zubári majú väčšiu hodinovú mzdu ako…
Knižnice, archívy a sklady sú preplnené rôznymi starými žltými knihami, ktoré veľmi pekne voňajú a tvária sa, ako keby sa v nich nachádzala všetka múdrosť sveta. Realita však môže byť úplne iná. Prečo takéto zdroje nie sú vhodné do vašej záverečnej práce? Zastaralé názory Ak sa jedná o knihu, ktorá rozober…
Čaká vás posledný semester a vy už sa pomaly lúčite s výškou? Ak máte slzy v očiach, niet sa čomu čudovať. Študentský život prináša obrovské množstvo radostí a činností, na ktoré budete musieť po jeho skončení už len spomínať. Voľný režim Či sa to to niekomu pozdáva alebo nie, študenti majú naozaj voľnejší režim. Nejaké…
Veľa študentov bojuje s myšlienkou, že nevedia, ako napísať svoju záverečnú prácu. Pritom je to také jednoduché. Stačí nabrať inšpiráciu a prsty sa zrazu rozhýbu samé. Neviete, kde ju hľadať? Skúste tieto osvedčené metódy. Skočte si do galérie alebo do múzea Že to nie je vaša šálka kávy? Že ste tam ešte nikdy neboli? Nevadí.…
Študentský život sa môže každému javiť ako jednoduchý a zábavný. Je to pravda, oproti povinnostiam dospelých, na ktorých visí často blaho celej rodiny, je povinnosť dokončiť školu len hrou. Niekedy však môže byť študentský život ešte deštruktívnejší, ako ten, ktorý príde po ňom. Čo je dôvodom? Predstavte si, že musíte …
Píšete vašu prvú väčšiu prácu a neviete sa vysomáriť z toho, aká by mala byť dlhá? Pripravili sme pre vás 5 tipov, ktoré vám pri počítaní znakov, strán a iných povinných súčastí práce pomôžu. 50 odborných zdrojov Ako prvé spomenieme povinnú teoretickú časť, do ktorej spadá aj zoznam použitej literat…
V tomto článku rozhodne nechceme poukázať na to, že by niektoré vysokoškolské odbory boli podradné. Každý odbor má svoje miesto v akademickom aj reálnom svete, no vybrali sme pre vás 5 takých, ktoré sú rozhodne jednoduchšie ako medicína alebo jadrová fyzika a zároveň sa s nimi dobre uplatníte. Marketing Tento odbor ešte len príde do svojho zlat…
Skúškové je tu a neľútostne udiera plnou svojou silou. Intráky v Mlynskej Doline ale aj na celom Slovensku svietia dlho do noci ako Manhattan a vo vysvietených izbách sa trápia zúfalí študáci. Kedy toto utrpenie skončí? Koniec januára Zimné skúškové obdobie trvá štandardne do konca januára. Nie všade je to však rovnaké.…
Existuje niekoľko vecí, bez ktorých sa študent nezaobíde. V dnešnom článku však nemáme na mysli taký zoznam, aký sme robili v predchádzajúcich článkoch. Žiadny notebook ani dobré pero. Dnes sa pozrieme na doslova predmety poslednej záchrany. Paracetamol Táto skvelá látka nás dostane z najhoršieho v prípade, že nás práve počas…
Niektorí Študenti majú problém so správnym usporiadaním akademických titulov a následným oslovovaním svojich vyučujúcich. Chcete si konečne spraviť prehľad o tom, ako tituly po sebe nasledujú? Čítajte ďalej. Máme 9 titulov Nie viac, nie menej. Pokiaľ teda nepočítame rôzne pa-tituly typu MBA a iné, ktoré si dávajú napríklad realitní…
Veľa študentov sa zamýšľa nad tým, ako si správne vybrať tému diplomovej práce. Je to veľmi dôležitý krok najmä v prípade, ak ste na náročnejšom študijnom programe a chcete mať istotu, že prácu zvládnete napísať a obhájiť. Pozrite si naše tipy. Spravte si research dostupnej literatúry Ak vás v ponuke školiteľov zaujme nejaká téma…
Naše vysoké školy a fakulty, na ktorých študujeme, nám často ponúkajú veľké množstvo užitočných možností, o ktorých študenti často ani nevedia. Aké výhody vám ponúka vaša fakulta a ktoré z tých v našom zozname sú pre vás úplnou novinkou? Hlavná knižnica Vaša škola vám ponúka bezplatn…
Pomaly sa chystáte vystúpiť z vlaku štúdia a nastúpiť na vlak skutočného života? Ukončenie vysokej školy sprevádza obrovské množstvo povinností, o ktoré sa musíte začať zaujímať. V dnešnom článku sa pozrieme na tie, ktoré sa týkajú vašich financií a ekonomických povinností. Stály príjem Po ukončení št…
Štúdium je na Slovensku predsa úplne zadarmo. Možno tak vo sne. Vedia o tom svoje aj rodičia, ktorí platia stovky eur za pomôcky a rôzne iné veci pre svoje ratolesti na základných a stredných školách. Pripravte sa na to, že na vysokej škole to bude ešte horšie. Koľko študenti minú? Náklady na bývanie Náklady na bývanie sa pohybujú vo…
Študenti sa občas potrebujú prejsť, popremýšľať, zabavit, ale aj nájsť si vhodné miesto pre učenie alebo prácu. Nie všade sú však vítaní s pochopením a preto sme pre vás prichystali tento krátky zoznam miest, kde sa každý študent v Bratislave cíti veľmi príjemne. Mlynská dolina Toto nie je len friendly miesto, toto je úplný domov a…
V záverečných prácach je veľmi dôležité zvoliť správne zdroje, ktoré dokonale podtrhnú celý význam vášho bádania a výsledkov. V bakalárskej práci môže byť viac cudzieho textu ako vášho, je to len kompilát. V diplomovke by mala byť väčšia časť priamo vaše dielo. Vždy však musíte všetko dôsledne ocitovať alebo…
Kreditný systém je na našich vysokých školách zavedený už nejaký ten piatok a študenti sa s ním pomaly ale isto zžili. Aj keď hlavne okolo odovzdania záverečnej práce a absolvovania Štátnic panujú medzi jednotlivými školami rôzne nezrovnalosti, my sme vám v krátkosti spísali, ako to asi na školaćh funguje. Bakalár 180 Denn…
Výber vhodného školiteľa je veľmi zásadným faktorom pri budúcom úspechu alebo neúspechu našej záverečnej práce. Dobrý školiteľ vám s prácou výrazne pomôže, zlý vám môže naopak pridať niekoľko kvalitných vrások. Prinášame vám niekoľko tipov, ako si správne vybrať a ušetriť tak veľa času a energie. Pr…
Štúdium ekonomických smerov si vyberá čoraz viac mladých ľudí. SVet sa rúti do veku finančníctva, o čom svedčia aj mnohé súčasné trendy napredujúce v kryptografii a jej využitii pri finančných trasakciách. Budúci ekonómovia si však vyberajú stále tie isté témy záverečnej práce. Ktoré to sú? Analýza…
Píšete svoju prvú záverečnú prácu a zasekli ste sa hneď pri úvode? Niet sa čomu čudovať, úvod k bakalárskej aj diplomovej práci sa má písať ako posledný. Čo všetko v úvode má a čo všetko tam nemá byť? Tieto otázky si spoločne zodpovieme. Úvod nie je poďakovanie Pre túto milú časť práce máte vyhradenú zvlá&scaron…
Do študentského života neodmysliteľne patria študentské parties. Veľké, malé, na byte, v obrovskej hale, jednoducho vždy a všade. Niektoré sú zbytočné a nudné, iné sú jednoducho “must go”. Ktoré by si rozhodne nemal vynechať a pripraviť sa na ne vo veľkom štýle? Univerzitná beánia Tisícky študentov v Inchebe alebo v inom obrovskom…
[[contentNavigation]] Pani učiteľky sme mali v materskej a základnej škole. Na niektorých stredných školách (hlavne gymnáziách) sa vyučujúci nechajú oslovovať profesormi, aj keď je to maximálna dehonestácia tohto titulu. Na vysokej škole sa od študentov očakáva, že nebudú oslovovať svojich vyučujúcich jednotným oslovením „pán učiteľ“ , ako…
Každodenné ranné vstávanie stredoškolákom väčšinou nerobí problém. Vydržať 6-8 hodín v škole tiež nie je práve únavné a spánok je stále poctivý a tvrdý. Ako sa však zmení celý život po nástupe na výšku, a to doslova zo dňa na deň? Ranné rituály Doteraz vám nerobilo problém každé ráno vst…
Nájsť si dobrú brigádu môže byť alfou a omegou nášho ďalšieho života počas budúceho semestra. Človek si môže za leto zarobiť 600 eur, ale pokojne aj 2000. Všetko závisí len od toho, akú prácu si vyberieme a či sa na tej konkrétnej pozícii dajú zarobiť aj nejaké peniaze bokom mimo fixného platu. Čašníci Jedno z najnáročnejš…
Topfest a Pohoda sú za nami, no leto ešte len začína a pred nami stoja desiatky skvelých festivalov, ktoré čakajú na našu návštevu. Ktoré sú tie najobľúbenejšie a na čo sa na nich môžete tento rok tešiť? Z týchto piatich si určite vyberie každý a uzavrie tak posledné študentské leto svojho života. Grape 10. a 11 augusta sa na letisku v Pie&scaron…
Štátnice skončili, začala sa festivalová sezóna, oslavujeme konečne získaný titul a nejako zabúdame, že v týchto dňoch nám definitívne skončilo to sladké študentské obdobie. Na čo sa musíte ako absolventi pripraviť a čo nesmiete zabudnúť? Zdravotná poisťovňa Ak nemáte už zamestnávateľa, založenú živnosť alebo inú formu práce, mus…
Ako šibnutím čarovného prútika môžete mať razom napísaných 30 000 znakov svojej diplomovky. Nemožné? Ani nie. Je len na vás, koľko citácií alebo častí z iných prác použijete. Upozorňujeme vás však, že to má určité pravidlá, ktoré si teraz spolu prebehneme. Kontrola originality Je trochu iná ako tá, na ktorú chodíme s…
Kvalita jednotlivých vysokých škôl na Slovensku je diametrálne rozdielna. Od toho sa odvíja aj náročnosť požiadaviek na jednotlivé záverečné práce. Mali by sme si vyberať školu podľa toho, čo nás baví a čo zvládame, no niektorí si vyberú zložitejšie odbory a pri písaní práce využijú odborné znalosti iných osôb. Ktoré…
Od výberu inštitúcie alebo zariadenia pre absolvovanie praxe závisí to, ako dané 2 mesiace prežijete. Či v zdraví alebo v utrpení. My sme si pre vás pripravili najobľúbenejšie alternatívy Študentov jednotlivých odborov, s ktorými majú dobré skúsenosti a prax na danom mieste im pomohla v ďalšom rozvoji, štúdiu a budúcej práci. …
V tomto článku nájdete potraviny a nápoje, ktoré nám študenti vyniesli do nebies ako najužitočnejších pomocníkov na sústredenie a energiu. Potrebujete pri písaní práce nakopnúť? Vyskúšajte tieto zaručené tipy. Ginko Biloba Ginko nie je určené len pre dôchodcov s Alzheimerom. Jeho účinky výrazne pomáhajú pri sústreden…
Kvalitnú diplomovú prácu dokáže napísať v podstate každý. Jediné rozdiel je v tom, koľko to jednotlivým jedincom trvá a ako k tomu kto pristupuje. Skúsenosti z predchádzajúcich prác má v podstate každý, no aj tak sme pre vás pripravili niekoľko zaujímavých tipov, ktoré vám môžu výrazne pomôcť pri spracovávaní tejto…
Komisia sa pri hodnotení záverečných prác zameriava na veľké množstvo faktorov, ktoré v konečnom hodnotení ovplyvňujú výslednú známku, ktorú z práce dostanete. Podcenením ktorejkoľvek z týchto častí riskujete zníženie známky alebo neúspešnú obhajobu. Na ktoré, najmä tie tabuľkové, hodnoty sa treba zamerať a čo si komisia najviac v…
Písanie diplomovej práce si vyžaduje veľké množstvo času. Nie vždy však ten čas máme, či už z rodinných, zdravotných, alebo lenivých dôvodov. Niekedy nás dosť limituje práca, vďaka ktorej si vôbec môžeme dovoliť študovať v tejto krajine bezplatného školstva. Ako však riešiť takúto situáciu s nedostatkom času na písanie záverečnej práce? …
Úspešne ste odovzdali bakalársku alebo diplomovú prácu a pomaly sa chystáte na samotnú obhajobu? Bakalári sa môžu tešiť, po obhajobe automaticky získajú titul. Magistri a Inžinieri sa musia potrápiť aj so štátnicami. Jedno však spojuje všetkých, a to povinnosť prichystať si dobrú prezentáciu k obhajobe práce. [[contentNavigation]] Cieľ prezent…
Termíny odovzdávania záverečných prác sa nezadržateľne blížia. Ak si nechcete odložiť štátnice a následne aj obhajobu až na august, respektíve v horšom prípade až na budúci rok, mali by ste sa s jej dokončením poponáhľať. Čo všetko vám môže pomôcť, aby ste odovzdali prácu včas? Termíny odovzdávania záverečných prác sa nezadržateľne blížia. Ak si nechcete odložiť štátnice a následne aj obhajobu až na august, respektíve v hor…
Písanie diplomovej práce môže byť pre mnohých študentov ďalšia otravná skúsenosť. Písanie diplomovej práce môže byť pre mnohých študentov ďalšia otravná skúsenosť. Veľa však závisí od toho, ako sa k nej postavíte a čo všetko dokážete vyťažiť zo svojich predchádzajúcich školských prác. Ako vám môže pomôcť napríklad bakalárka? …
Máte nudnú tému diplomovky? Inšpirujte sa týmito. Nie všetky diplomovky musia byť nudné a fádne. Poznáme aj také, ktoré svojou nápaditosťou výrazne prevyšujú priemer. Študenti, ktorí si ich vybrali, mali z ich písania radosť a najpravdepodobnejšie sa v týchto okruhoch vyznajú alebo v nich podnikajú. O aké témy ide? Hudba Bakalárka o Rytmusovi nie je…
Niekedy potrebujete s diplomovkou pomôcť. My vám ukážeme, ako. Písanie diplomovky môže byť vyčerpávajúce. Avšak, vždy sa nájdu určití pomocníci, ktorí nám vedie pomôcť pri prekonávaní únavy, zásekov a iných náročných mét. Nesiahajte po drogách a alkohole, vyskúšajte naše tipy pre efektívnejšiu prácu. Vitam…
Chystáte sa viazať bakalárku? Toto by ste mali vedieť. Viazanie bakalárky nie je vôbec jednoduché. Hlavne v prípade, ak je to váš prvý raz. Aké informácie musíte mať po ruke v prípade, že si objednávate prvé viazanie diplomovej práce? Koľko ma to celé vyjde Knižná väzba sa pohybuje v cene od 6 do 15 eur. Ďalšie príplatky môžete čakať za viac riadkov p…
Takmer každý jeden študent má výčitky v prípade, že sa namiesto písania záverečnej práce rozhodne stráviť noc na študentskej párty. Je to však skutočne taký veľký hriech? Alebo nám noc strávená v študentskom klub pomôže s našim štúdiom? Oddýchnete si Celé dni trávite v škole, na intráku alebo v prá…
Niekedy je lepšie nechať diplomovku na pár dní tak. Čo vám skutočne pomôže vrátiť sa do formy? Každý jeden študent sa pri písaní diplomovky dostane do fázy, kedy už jednoducho nevie, ako ďalej. Nie vždy sa oplatí tlačiť na pílu, mozog potrebuje jednoducho oddych. Aké techniky pomáhajú študentom najviac, keď sa chcú opäť dostať na tú správnu koľaj? Neprokrastinujte, oddychujte Najväč…
Potrebujete pri písaní záverečnej práce trochu nakopnúť? Tieto vitamíny vám pomôžu. Zasekli ste sa pri písaní záverečnej práce a nedokážete sa a nič sústrediť? Možno potrebujete pauzu, a možno len váš unavený mozog potrebuje trochu nakopnúť. Nasiahajte po rôznych osvedčených podporných látkach z internetu, ktoré môžu byť často nelegálne a nebezpečné. Skúste niektor…
Byť v dnešnej dobe originálny je ťažké aj na VŠ. Sociálna práca je často zosmiešňovaný odbor, na ktorý sa hlásia len vysokoškoláci, ktorí neuspeli na lepších odboroch. Nie je to však pravda, tento odbor si zaslúži uznanie a len malé percento ľudí si uvedomuje jeho dôležitosť. Ako môžete aj vy ukázať vážnosť tohto odboru? Špecifikujte tému …
Čo je to ten abstrakt a ako by mal vyzerať? Abstrakt je jednou z úvodných kapitol všetkých záverečných prác. Je povinný a ak ho v práci nemáte, nemusia vás ani pustiť k obhajobe. V dnešnom článku sa pozrieme, čo to ten abstrakt je, ako by mal vyzerať, čo do neho nepatrí a prečo ho pravdepodobne nezvládnete napísať sami. Kam ho umiestniť? Abstrakt patrí na začiatok prá…
Naučte sa napísať kvalitný záver. [[contentNavigation]] Študenti sa dosť často trápia s tým, čo by mala a nemala obsahovať niektorá z povinných častí diplomovej práce. Nuž, nie je to jednoduché, najmä v prípade, že každá univerzita/fakulta/katedra vyžaduje vlastné podmienky. Na písaní záveru si dajte záležať, pretože rovnako, ako úvod patrí k t…
Na čo si pri tomto procese treba dať pozor? O knihách sa hovorí, že ich nesmieme súdiť podľa obalu. Platí to aj o ľuďoch a o sladkostiach. Avšak, keďže majú bakalárske práce identický obal, väčšina ľudí ich posúdi podľa úvodných strán. Hlavným ťažiskom je samotný úvod do problematiky práce. Ako ho napísať dobre a čo nesmiete zabudnúť? Nem…
Chystáte sa na vysokú školu do Čiech? Toto vás čaká. Čím ďalej tým viac našich študentov uteká na vysoké školy do susednej republiky. Čo ich núti k takémuto konaniu? Sú to lepšie umiestnené českú univerzity v medzinárodných rebríčkoch, pozitívnejší prístup vyučujúcich alebo lepšie parties? Pozrime sa na to. Kvalita je trochu inde Nemus…
Hľadáte zdroje pre vašu prácu? Množstvo informácií nájdete aj na internete. Myslíte si, že diplomové práce sa píšu po nociach s nosom zaboreným v starých požičaných knihách, z ktorých sa učili ešte aj naši vyučujúci? Ste na omyle. Ukážeme vám, že dnes už všetko nájdete na internete. Knihy Áno, takmer všetky klasické knihy sú už v dnešnej…
Viac o CRZP a kontrole originality diplomoviek i bakalárok. V roku 2009 bola prijatá novela zákona o vysokých školách, ktorá ukladá slovenským vysokým školám povinne využívať Centrálny register záverečných a kvalifikačných prác (CRZP) a Antiplagiátorský systém (známy aj ako APS, systém na odhaľovanie plagiátov, systém na…
Stres kadečo skomplikuje - aj prijímačky na vysokú. Ako sa mu vyhnúť? Mať všeobecný prehľad o tom, ako to na prijímacích skúškach na vysokú vlastne prebieha, na čo všetko sa je treba pripraviť a čomu prikladať dôležitosť, istotne nie je na škodu. Dôležité je si najmä ujasniť si, čo je k samotnej skúške potrebné a tiež si spraviť poriadok vo svojich vedomostiach i …
Rigorózna práca stručne a jasne. Rigorózna práca rozhodne nie je pre každého. Ak ste sa však na ňu predsa len odhodlali, prípadne stále uvažujete, že budete pokračovať v doktorandskom štúdiu, istotne oceníte niekoľko našich rád, čo by dobrá rigorózka mala obsahovať. Ako na písanie rigoróznej práce Požiadavky na tvorbu rigoróznej práce sú dosť podobn…
Prezradíme Vám, ako na úvod v diplomovke či bakalárke. Diplomová a bakalárska, ako aj ostatné typy záverečných prác sa začínajú úvodom. To je fakt a každý študent túžiaci po úspešnom absolvovaní vysokoškolského štúdia ho musí akceptovať. A tiež sa dobre pripraviť, teoreticky predovšetkým, na to, čo všetko má …
Dôležité informácie o úvode v diplomovej práci. [[contentNavigation]] Každá záverečná práca a jej teoretická časť sa začína úvodom. Paradoxne sa však píše až v závere tvorby práce, kedy sú už známe výsledky výskumu a je skompletizovaná aj teória diplomovky. Prečo je tomu tak? Vysvetlíme... Úvod diplomovky nie na…
Viac o štúdiu v odbore prekladateľstvo/tlmočníctvo aj bakalárskych prácach na túto tému. Koľko jazykov vieš, toľko ráz si človekom. Hovorí ľudová múdrosť aj skúsenosti čerstvých absolventov. Je to skutočne tak, tí, ktorí ovládajú niektorý zo svetových jazykov, majú otvorené dvere prakticky kdekoľvek. Svoje o tom vedia aj absolventi odboru prekladateľstvo/tlmočníctvo, ktorí…
Povinnou súčasťou diplomovej práce sú aj všetky tieto časti... To, že diplomová práca má pevné zloženie a nemôžu v nej chýbať všetky povinné časti, asi viete. Viete však, ktoré všetky to vlastne sú? Okrem to, že tak, ako práca bakalárska sa delí na teoretickú a praktickú časť, pri jej tvorbe nesmiete zabudnúť ani na tieto dôležité časti... Ktor…
Ako na obsah a osnovu v bakalárke. Tvorba bakalárky so sebou prináša mnoho nového, veď ide o prvú prácu podobného rozsahu a vedeckého charakteru, navyše je prácou záverečnou, a teda bez jej úspešného napísania a obhájenia nebudete pripustení k štátniciam. Preto je viac, ako kedykoľvek a pri čomkoľvek inom dôležité venovať pozornosť jej obsahu, aby v…
Ako na formátovanie v diplomovke. [[contentNavigation]] Ako na formátovanie v diplomovke Diplomovku píšeme podľa presných pravidiel, formálnych aj obsahových, ktoré platia na väčšine našich vysokých škôl. Ako to však má jeden študent všetko naraz pochopiť, ba dokonca si to zapamätať? Ako na formu záverečnej práce? Našťastie, my to máme v…
[[contentNavigation]] Máte už vypracovanú takmer celú bakalársku prácu a už Vám chýba iba záver? Na tejto časti si dajte taktiež záležať, pretože patrí k podstatnej časti práce. Píšte ho nanajvýš zodpovedne, správne a presne tak, ako sa má. Neviete, čo by mal obsahovať a aký by mal mať rozsah? Poradíme Vám, ako na to... Rozsah…
Všetci budúci pedagógovia pozor! Tipy na témy Vašich bakalárok. Ste študentom Pedagogickej fakulty na niektorej z našich univerzít? Pre všetkých budúcich učiteľov ponúkame výber zaujímavých tém bakalárskych prác. Tak sa inšpirujte... …
Školiteľ – alfa a omega vašej záverečnej práce. Možno ste sa teraz ironicky pousmiali, že čo, aký školiteľ, veď je to vaša práca?! Áno, isto, no nech už ide o bakalárku alebo diplomovku, skutočne si dajte záležať na jeho správnom výbere. Tak, ako je rozhodujúca samotná téma vašej práce, je i jej školiteľ, ktorý by vám…
„A v tom prípade ju ani ja flákať nebudem!“ povie si nejeden otrávený študent. Najprv si teda odpovedzte na otázku, prečo vlastne študujete. V tom je totiž často ten najväčší problém… Skutočne totiž existuje mnoho dôvodov, kvôli ktorým chodiť pravidelne na prednášky a poctivo študovať, len si musí každý sám v sebe…
Hoci sa vám môže zdať, že dať dokopy 30 až 40 normostrán je malina, čudovali by ste sa, koľkým študentom to spôsobuje vrásky na čele. Ako teda docieliť, aby sme bakalárku napísali so všetkým, čo má mať a netrápili sa s jej rozsahom (netrápili sa s ním až tak veľmi)? Pár tipov a rád, ako si to môžete aj vy uľahčiť… Začnite témou, dobrou t…
[[contentNavigation]] Diplomová záverečná práca, je prácou, ktorou študent pri obhajobe ukončí magisterské štúdium na vysokej škole. Píše sa spravidla v slovenskom jazyku, vypracováva ju študent samostatne, pričom ho kontroluje a pomáha mu pri písaní školiteľ, ktorý ho motivuje a smeruje na správnu cestu. Študent, prostredn…
Ak patríte k študentom, ktorí chodia na skúšky v predtermínoch a iné, ako áčko, pre vás nie je prijateľné, zrejme sa rovnako zodpovedne staviate aj k príprave na záverečnú prácu. Písať bakalárku, to však nie je len tak a dá to zabrať aj tým najhorlivejším z nás. Nie je to totiž len taká obyčajná práca, v ktorej rozoberiem nejaký problém, vyvodím závery a je to. Kdeže,…
[[contentNavigation]] Charakteristika úvodu bakalárskej práce Úvod bakalárskej práce sa píše hneď po obsahu a predstavuje začiatok teoretickej časti práce. V ňom autor popisuje prečo si zvolil danú tému a prečo je táto téma aktuálna. Môže stručne popísať stav riešenej problematiky na Slovensku aj v zahraničí. V skratke zhrnie ďalšie časti…
Čas odovzdávania záverečných prác sa blíži, a tak väčšina z vás, ktorých sa to týka, už isto dolaďuje len posledné detaily. Jedným z nich môže byť i záver vašej diplomovky či bakalárky. Hoci sa zdá, že napísať záver je malina, nie vždy je to tak. V závere je totiž potrebné spomenúť množstvo, aj zdanlivo menej podstatných informácií. Ako by mal teda záver vyzerať, aby bol v poriadku? Záver až na záver Keďže záver diplomovej aj bakalárskej práce obsahuje stručn…
Písanie záverečných prác nebolo nikdy jednoduché, avšak nový systém ich kontroly naháňa strach aj tým najpoctivejším študentom. Aké sú tipy a triky, aby bola vaša bakalárka či diplomovka vyhovujúca? Ako sa vyhnúť zhode s už existujúcou prácou niekoho iného? [[contentNavigation]] Písanie záverečných prác nebolo nikdy jednoduché, avšak nový systém ich kontroly naháňa strach aj tým najpoctivejším študentom…
Zovšadiaľ na nás vyskakujú zaručené rady a návody, ako hravo a rýchlo napísať bakalársku prácu. Niekedy sa až zdá, že to pôjde celkom bez námahy. Nóó, asi by to tak aj šlo, ale s podobným prístupom vytvoríte bakalárku, na ktorú nebudete práve hrdí. Existuje hneď niekoľko tipov, ako sa dopracovať k bakalárskej práci, ktorú…
Odovzdávanie hotovej diplomovky či bakalárky krok za krokom. Po náročnej drine spojenej s tvorbou záverečnej práce prichádza čas na jej odovzdanie. Ani tento proces však neradno podceniť. Čo všetko to obnáša a čo nezabudnite Tu je náš stručný a jasný postup... Odovzdanie práce krok za krokom V prvom rade je potrebné odovzdať hotovú elektronickú verziu zá…
Téma diplomovky znie: Nezamestnanosť. Nezamestnanosť je spoločenský jav, ktorý nie je dobré podceňovať. A keďže sa osobne dotýka aj nejedného čerstvého absolventa vysokej školy, o to vážnejšie to je treba vnímať. Aj z toho dôvodu je problematika nezamestnanosti u nás i vo svete častou témou záverečných prác. Nezamestnanosť a pohľad na ňu Nezamestnanosť…
Viac o správnom citovaní a parafrázovaní v odbornom texte. Ako na literatúru a zdroje v bakalárke či diplomovke? To je otázka, ktorú by ste mali mať ujasnenú už hneď v úvode štúdia. Ale realita väčšiny študentov je iná, a tak sa s prácou so zdrojmi a bibliografiou oboznamujú až vtedy, kedy nemajú inú možnosť – pri tvorbe záverečnej práce…
Na čo všetko je treba klásť dôraz pred zviazaním diplomovky? Tvorba záverečnej práce, diplomovky i bakalárky obnáša aj potrebu dať si ju vytlačiť a zviazať. Až tak je možné ju riadne odovzdať a pripravovať sa na obhajoby. Na čo je však potrebné myslieť ešte prv, ako sa vyberieme do tlačiarne? Niekoľko dôležitých vecí súvisiacich s viazaním diplomoviek Skôr, než si d…
Ktoré internetové zdroje k diplomovke stoja za to? Aj tieto... Kde hľadať zdroje k záverečnej práci? A ako sa inšpirovať tak, aby sa vaša práca priveľmi nepodobala na už prácu napísanú a uloženú v Centrálnom registri záverečných prác? Na úvod si je dobré uvedomiť jedno: Pre napísanie dobrej diplomovej alebo bakalárskej práce budete s najväčšou…
Tvorba diplomovej práce si vyžaduje plné sústredenie a dobré zdroje. Ako zvládnuť diplomovku bez zbytočných stresov, čo možno najrýchlejšie a s úsmevom? Dá sa to vôbec? Pravdaže dá, len je treba vedieť, na čo sa pri jej tvorbe zamerať a čím sa zasa až tak netrápiť. Áno, alternatívou sú aj diplomové práce na stiahnutie, to je však len jedna z pomôcok, prvé nakopnutie,…
Niektoré odbory stojí za to študovať, iné veľmi nie: Ktoré sú najperspektívnejšie? Rozdiely v tom, či absolventi vysokých škôl získajú prácu vo svojom odbore alebo skončia bez perspektívy na úrade práce, sú na Slovensku veľmi výrazné. Štúdium ktorých odborov sa teda najviac vyplatí a ktoré naopak radšej neštudovať? Poradíme vám... Najhor…
Prihláška na vysokú školu - ako ju správne vypísať? Rozhodnutie prihlásiť sa na vysokú – dôležitý krok na ceste za vytúženým štúdiom. Viete, na čo všetko si je treba dať pri jej vypĺňaní pozor? Ak si nie ste celkom istí, pozorne čítajte, poradíme vám... Papierová verzus elektronická prihláška Sú dve možnosti, akou formou sa možno prihlásiť na vysok…
Externé vysoké školy a štúdium na nich. Aké sú ich najväčšie prednosti? Ako študovať? Venovať sa štúdiu naplno a vybrať si denné, teda interné štúdium alebo je pre vás zaujímavejšia predstava štúdia na diaľku – inak aj externe? Ak stále váhate a zvažujete pre a proti, možno vám v rozhodovaní pomôže aj náš stručný a …
Najlepšie a najobľúbenejšie české vysoké školy podľa Slovákov sú... Nečudo, veď mnohé vysoké školy u našich západných susedov skutočne stoja za to. Naviac sme tam stále viac-menej ako doma, takže čo bráni študovať v Česku? Možno len vybrať si tú najlepšiu českú univerzitu... Skúsime vám s tým preto pomôcť. Štúdium v Čechách sa oplatí V…
Viac o tom, čo má obsahovať úvod bakalárky. [[contentNavigation]] V úvode bakalárskej, ako aj diplomovej a inej odbornej práce by mal autor čitateľov zoznámiť s problematikou, ktorej sa plánuje v práci venovať. To je základ, z ktorého sa ďalej vychádza. K obsahu aj forme úvodu, ktoré tiež musia byť presne také, ako určujú vysokoškolské smernice. Tvor…
Tvorba diplomovky jednoduchšia aj vďaka systému IMRaD. Ak aj vám hlavou hmýri, čo to ten IMRaD je a celkom presne nechápete, na čo by vám bol dobrý, čítajte viac o význame tohto efektívneho systému, ktorý nejednému študentovi do značnej miery uľahčil prácu na diplomovke. Vysvetlenie, čo skratka IMRaD znamená Skratka IMraD pôsobí dosť nejasne a nezrozumiteľne. Zaiste aj…
[[contentNavigation]] Neoddeliteľnou súčasťou bakalárskej i diplomovej práce je aj abstrakt. Ako sa však správne píše, čo všetko má obsahovať a v čom sa líši od podobnej anotácie? Je vôbec šanca, že pre nás prestane byť dvojjazyčný abstrakt postrachom? Pomôžeme vám, aby ste sa obáv raz a navždy zbavili. Abstrakt – o čom je? Abstrakt je krátka v…
Online vzory bakalárskych prác sú veľmi nápomocné. Možno sa aj vy umárate nad tým, akú bakalársku prácu by ste mali napísať. Neviete si vybrať tému, netušíte, aké formálne náležitosti má takáto práca spĺňať, nehovoriac o jej povinnom rozsahu, ktorý vám naháňa veľký strach. Jednému pomôže poradiť sa s niekým skúsenejším,…
[[contentNavigation]] Bakalárska záverečná práca, je finálna práca, ktorou študent ukončí prvý stupeň vysokoškolského štúdia na univerzite. Bakalárka sa radí k vedecko-kvalifikačnej práci a jej obhajoba je časťou štátnej záverečnej skúšky. Napísaním záverečnej bakalárskej práce, si škola preveruje…
Dizertačná práca - základná charakteristika tohto typu záverečnej práce. Ako na tvorbu dizertačnej práce, to sa možno pýtate aj vy. Napriek tomu, že máte za sebou úspešnú bakalárku aj diplomovku, písanie dizertačnej práce je predsa len komplikovanejšie, naviac popri doktorandských povinnostiach na ňu ani nie je veľa času. Možno pomôže aj začať vzorom nejakej, už existujúcej dizertačnej práce...…
Využite online dostupné diplomovky na stiahnutie aj iné možnosti, ako si uľahčiť tvorbu záverečnej práce. Písať diplomovú prácu nemusí byť až také náročné a stresujúce, stačí, ak využijete dostupné prostriedky a trochu si pomôžete. K dispozícii je ich viac než dosť, len je treba vedieť ich použiť, prípadne hľadať na správnych miestach a čo je najdôležitejšie, veci si…
Cieľ bakalárskej práce súvisí aj so správnou hypotézou. Viete, aká by mala hypotéza byť? Jedným z prvých krokov vrámci tvorby, presnejšie predprípravy na písanie bakalárskej práce je stanovenie hlavného cieľa, ako aj cieľov čiastkových, ktoré sa budeme snažiť v práci následne potvrdiť či vyvrátiť. Je to dôležité východisko, bez ktorého žiadna bakalárka,…
Tvorba bakalárskej či diplomovej práce bez zbytočných komplikácií: Robte toto! „Ako si len tú náročnú tvorbu diplomovky alebo bakalárky uľahčiť?“ To sa zúfalo pýta nejeden študent. No ako, ako…? V prvom rade si to netreba komplikovať, to dosť pomôže a potom možno ešte postupovať podľa nášho mini návodu, čím začať a čomu venovať špeciálnu pozornosť… Tu sú…
[[contentNavigation]] Bakalárska práca patrí medzi finálnu (záverečnú) prácu, ktorou sa ukončí bakalársky stupeň štúdia na vysokej škole. Záverečnou bakalárskou prácou, si škola u študenta preverí kvalitu nadobudnutých vedomostí za celé roky bakalárskeho štúdia, zručnosti a návyky, ktoré študent…
Online vzory diplomoviek aj profesionálne podklady: Pomoc pri tvorbe záverečnej práce. Preč sú časy, keď sa študenti svojpomocne trápili s písaním záverečných prác. Keď nevedeli, odkiaľ čerpať inšpiráciu, ako vlastne vyzerá štruktúra a jej jednotlivé časti v praxi... Dnes je omnoho viac možností, pomoci aj šancí získať cenné informácie, takže by…