Čo všetko by mal obsahovať záver diplomovej práce

Naučte sa napísať kvalitný záver.
Študenti sa dosť často trápia s tým, čo by mala a nemala obsahovať niektorá z povinných častí diplomovej práce. Nuž, nie je to jednoduché, najmä v prípade, že každá univerzita/fakulta/katedra vyžaduje vlastné podmienky.
Záver nie je vysvetľovanie
V závere sa nesmiete snažiť čitateľovi vysvetliť niektoré súvislosti, ktoré rozoberáte v predkladanej práci. Na tento účel slúži samotná práca. Ak sa vám výsledky vášho výskumu nepodarilo vysvetliť priamo v hlavnej časti diplomovej práce, v závere už túto chybu nenapravíte. Vráťte sa naspäť, a ak je niečo nejasné, niektorý z vašich vedeckých postupov mätúci alebo sa niektoré tvrdenia rozchádzajú, opravte si to priamo v práci.
Zhodnotenie
Do záveru určite patrí zhodnotenie dosiahnutých výsledkov. Môžete zosumarizovať, čo všetko sa vám podarilo a potvrdiť/vyvrátiť tak hypotézu, na základe ktorej ste danú prácu vypracovávali. Nebojte sa do záveru napísať aj to, že sa vaša hypotéza nepotvrdila. Stále ide o rovnako relevantný vedecký výstup s pravými výsledkami, ktoré sa dajú použiť.
Poukázanie na prínos
Ak ste vďaka vášmu výskumu naozaj na niečo prišli, môžete v závere práce poukázať na prínos, ktorý to prinesie do vedeckej obce. Možno ste našli odpoveď na novú otázku, opravili ste chybnú mienku o starých dátach alebo ste odhalili veľké podvody pri prezeraní záverečných účtov obcí. V každom prípade sa s tým nezabudnite pochváliť.
Možné pokračovanie
Dá sa vo vašej téme pokračovať alebo ste už vyčerpali všetky možné aj nemožné zdroje? Veľa študentov pokračujete z bakalárskej práce v rovnakej téme aj na diplomovej práci. Niektorí zase diplomovku rozšíria na rigoróznu prácu. Pokojne opíšte, ako si predstavujete ďalší výskum v prípade, že sa do vašej práce nezmestilo všetko. Možno ste porovnávali nejaký faktor len na základe jedného druhu údajov a dalo by sa to aj inou cestou.