Najhoršie verzus najvyhľadávanejšie študijné odbory na vysokých školách
Niektoré odbory stojí za to študovať, iné veľmi nie: Ktoré sú najperspektívnejšie?
Rozdiely v tom, či absolventi vysokých škôl získajú prácu vo svojom odbore alebo skončia bez perspektívy na úrade práce, sú na Slovensku veľmi výrazné. Štúdium ktorých odborov sa teda najviac vyplatí a ktoré naopak radšej neštudovať? Poradíme vám...
Najhoršie študijné odbory z hľadiska uplatnenia
Kto sa po zisku diplomu ťažko zamestná? Minimálne, pokiaľ ide o uplatnenie v oblasti, ktorú študoval? Sú to najmä absolventi sociálnej práce, environmentálnej ochrany a poľnohospodárstva, práve títo absolventi získavajú najhoršie uplatnenie. Celkovo až menej ako 60 % z nich pracuje na vysokokvalifikovanej pozícii, na ktorú ich predurčuje ich titul.
Problémom je najmä prebytok absolventov oproti dopytu na trhu práce, čo so sebou prináša nový fenomén, a to, že aj vysokoškolsky vzdelaní ľudia získavajú menej kvalifikované posty, ktoré by mohli pokojne vykonávať so stredoškolským vzdelaním.
To, že veľká časť ľudí s týmto vzdelaním končí ako nezamestnaná alebo sa uplatňuje na nekvalifikovaných pozíciách, je spôsobené aj vytláčaním ľuďmi s iným vzdelaním. Tento fakt je spôsobený predovšetkým nenáročným charakterom daných pracovných činností, na ktoré zväčša nie je nutné disponovať konkrétnym odborným vzdelaním.
Top sú IT špecialisti, lekári aj právnici
Naopak, najviac absolventov stále chýba v odbore informačných technológií. Perspektívne je i veterinárstvo, medicína, právo, keďže až 90 % z absolventov týchto odborov končí na vysokokvalifikovaných pozíciách.
Cenení sú v dnešnej dobe predovšetkým IT špecialisti, nakoľko ponuka práce dosahuje len polovicu potrebného počtu absolventov. Lenže povedzme si na rovinu, nie každý má predpoklady byť špičkou v IT sfére.
Každopádne je však užitočné neísť študovať len tak niečo, ale skúsiť si vybrať perspektívny odbor v rámci každého osobných možností. A s tým ďalším, s tvorbou záverečnej práce, vám už ochotne pomôžeme aj my.