Vaše osobné údaje sú pre nás veľmi dôležité, môžete sa spolahnúť na to, že s nimi narábame striktne v súlade s predpismi o GDPR.
Čítať viac
Táto stránka využíva v rámci poskytovania služieb cookies. Pokračovaním v prezeraní stránky súhlasíte s ich používaním. Viac informácií vrátane informácií o ich odstránení a vypnutí nájdete TU
Stres kadečo skomplikuje - aj prijímačky na vysokú. Ako sa mu vyhnúť? Mať všeobecný prehľad o tom, ako to na prijímacích skúškach na vysokú vlastne prebieha, na čo všetko sa je treba pripraviť a čomu prikladať dôležitosť, istotne nie je na škodu. Dôležité je si najmä ujasniť si, čo je k samotnej skúške potrebné a tiež si spraviť poriadok vo svojich vedomostiach i …
Rigorózna práca stručne a jasne. Rigorózna práca rozhodne nie je pre každého. Ak ste sa však na ňu predsa len odhodlali, prípadne stále uvažujete, že budete pokračovať v doktorandskom štúdiu, istotne oceníte niekoľko našich rád, čo by dobrá rigorózka mala obsahovať. Ako na písanie rigoróznej práce Požiadavky na tvorbu rigoróznej práce sú dosť podobn…
Diplomová práca na českej vysokej sa od tej u nás až tak nelíši. Štúdium na vysokej na Slovensku a v Čechách má viac spoločného, akoby sme sa možno domnievali. Minimálne, čo sa tvorby diplomovej práce týka. Ako na diplomovku v Českej republike? Tu sú naše tipy a rady... Výber správnej témy diplomovky Je jedno, aký odbor študujete, dokonca aj to, či ste na vysokej doma,…
Prezradíme Vám, ako na úvod v diplomovke či bakalárke. Diplomová a bakalárska, ako aj ostatné typy záverečných prác sa začínajú úvodom. To je fakt a každý študent túžiaci po úspešnom absolvovaní vysokoškolského štúdia ho musí akceptovať. A tiež sa dobre pripraviť, teoreticky predovšetkým, na to, čo všetko má …
Dôležité informácie o úvode v diplomovej práci. Každá záverečná práca a jej teoretická časť sa začína úvodom. Paradoxne sa však píše až v závere tvorby práce, kedy sú už známe výsledky výskumu a je skompletizovaná aj teória diplomovky. Prečo je tomu tak? Vysvetlíme... Úvod diplomovky nie na úvod Úvod – povinná…
Viac o štúdiu v odbore prekladateľstvo/tlmočníctvo aj bakalárskych prácach na túto tému. Koľko jazykov vieš, toľko ráz si človekom. Hovorí ľudová múdrosť aj skúsenosti čerstvých absolventov. Je to skutočne tak, tí, ktorí ovládajú niektorý zo svetových jazykov, majú otvorené dvere prakticky kdekoľvek. Svoje o tom vedia aj absolventi odboru prekladateľstvo/tlmočníctvo, ktorí…
Povinnou súčasťou diplomovej práce sú aj všetky tieto časti... To, že diplomová práca má pevné zloženie a nemôžu v nej chýbať všetky povinné časti, asi viete. Viete však, ktoré všetky to vlastne sú? Okrem to, že tak, ako práca bakalárska sa delí na teoretickú a praktickú časť, pri jej tvorbe nesmiete zabudnúť ani na tieto dôležité časti... Ktor…
Ako na obsah a osnovu v bakalárke. Tvorba bakalárky so sebou prináša mnoho nového, veď ide o prvú prácu podobného rozsahu a vedeckého charakteru, navyše je prácou záverečnou, a teda bez jej úspešného napísania a obhájenia nebudete pripustení k štátniciam. Preto je viac, ako kedykoľvek a pri čomkoľvek inom dôležité venovať pozornosť jej obsahu, aby v…
Ako na formátovanie v diplomovke. Diplomovku píšeme podľa presných pravidiel, formálnych aj obsahových, ktoré platia na väčšine našich vysokých škôl. Ako to však má jeden študent všetko naraz pochopiť, ba dokonca si to zapamätať? Ako na formu záverečnej práce? Našťastie, my to máme v malíčku a radi Vám poradíme... …
Záver bakalárskej práce je jej podstatnou časťou. Píšte ho preto nanajvýš zodpovedne! Ste konečne v závere Vašej bakalárky? Skvelé, ale neradujte sa predčasne. Nie, kým aj záver nenapíšete správne a presne tak, ako sa má. A to je ako? Poradíme Vám... …
Štruktúra a forma úvodu záverečnej práce. Čaká Vás náročné písanie bakalárky alebo diplomovky? Témy už zrejme máte zvolené, aj školiteľa a pomaly sa rozbieha kolotoč prác na Vašej záverečnej práci. Zháňate literatúru, pripravujete si podklady, začínate uvažovať nad úvodom. Viete však, čo všetko musí úvod záverečnej práce…
Všetci budúci pedagógovia pozor! Tipy na témy Vašich bakalárok. Ste študentom Pedagogickej fakulty na niektorej z našich univerzít? Pre všetkých budúcich učiteľov ponúkame výber zaujímavých tém bakalárskych prác. Tak sa inšpirujte... …
Školiteľ – alfa a omega vašej záverečnej práce. Možno ste sa teraz ironicky pousmiali, že čo, aký školiteľ, veď je to vaša práca?! Áno, isto, no nech už ide o bakalárku alebo diplomovku, skutočne si dajte záležať na jeho správnom výbere. Tak, ako je rozhodujúca samotná téma vašej práce, je i jej školiteľ, ktorý by vám…
„A v tom prípade ju ani ja flákať nebudem!“ povie si nejeden otrávený študent. Najprv si teda odpovedzte na otázku, prečo vlastne študujete. V tom je totiž často ten najväčší problém… Skutočne totiž existuje mnoho dôvodov, kvôli ktorým chodiť pravidelne na prednášky a poctivo študovať, len si musí každý sám v sebe…
Hoci sa vám môže zdať, že dať dokopy 30 až 40 normostrán je malina, čudovali by ste sa, koľkým študentom to spôsobuje vrásky na čele. Ako teda docieliť, aby sme bakalárku napísali so všetkým, čo má mať a netrápili sa s jej rozsahom (netrápili sa s ním až tak veľmi)? Pár tipov a rád, ako si to môžete aj vy uľahčiť… Začnite témou, dobrou t…
Aké je základné zloženie diplomovky, presnejšie jej praktickej časti? Čo štandardne obsahuje a na čo si dať pozor pri jej tvorbe? Ak aj vás trápia podobné otázky, nič to, nasledujúce riadky vám to ozrejmia… Bez výskumu to asi nepôjde Súčasťou každej diplomovej práce je praktická časť (inak aj empirická časť). I keď, aby sme nezavádzali, aj tu existujú isté výnimky – v niektorých diplomových prácach…
Ak patríte k študentom, ktorí chodia na skúšky v predtermínoch a iné, ako áčko, pre vás nie je prijateľné, zrejme sa rovnako zodpovedne staviate aj k príprave na záverečnú prácu. Písať bakalárku, to však nie je len tak a dá to zabrať aj tým najhorlivejším z nás. Nie je to totiž len taká obyčajná práca, v ktorej rozoberiem nejaký problém, vyvodím závery a je to. Kdeže,…
Poviete si, čo tam po úvode, ten zbúcham raz-dva. No čudovali by ste sa, koľkí sa práve s ním trápia, nakoľko nedokážu sformulovať zopár zmysluplných viet. Možno ho píšu v nesprávnom poradí, možno je chyba inde. V každom prípade nezúfajte, my vám poradíme, ako správne napísať úvod vašej bakalárky. Charakteristika úvodu bakalárskej práce Teoretická časť každej bakalárskej práce začína úvodom. V ňom autor popisuje, akú té…
Čas odovzdávania záverečných prác sa blíži, a tak väčšina z vás, ktorých sa to týka, už isto dolaďuje len posledné detaily. Jedným z nich môže byť i záver vašej diplomovky či bakalárky. Hoci sa zdá, že napísať záver je malina, nie vždy je to tak. V závere je totiž potrebné spomenúť množstvo, aj zdanlivo menej podstatných informácií. Ako by mal teda záver vyzerať, aby bol v poriadku? Záver až na záver Keďže záver diplomovej aj bakalárskej práce obsahuje stručn…
Písanie záverečných prác nebolo nikdy jednoduché, avšak nový systém ich kontroly naháňa strach aj tým najpoctivejším študentom. Aké sú tipy a triky, aby bola vaša bakalárka či diplomovka vyhovujúca? Ako sa vyhnúť zhode s už existujúcou prácou niekoho iného? Rada nad zlato: Žiadne kopírovanie, ale správne používanie parafráz a citácií. Aj s tými však narábajte nanajvýš opatrne, inak dôjde poľahky k neželanej zhode…
Nie je tajomstvom, že záverečné práce sa dajú voľne stiahnuť, teda drvivá väčšina diplomových či bakalárskych prác. Ako sa správne inšpirovať, ale nič nekopírovať? Dá sa to vôbec? Bez práce nebudú koláče V posledných rokoch sa rozšíril nový spôsob, ako na tvorbu záverečnej práce. Jednoducho si ju stiahnete z internetu a hotovo. Zdá sa Vám to príliš ľahké? Áno, skutočne nie je…
Zovšadiaľ na nás vyskakujú zaručené rady a návody, ako hravo a rýchlo napísať bakalársku prácu. Niekedy sa až zdá, že to pôjde celkom bez námahy. Nóó, asi by to tak aj šlo, ale s podobným prístupom vytvoríte bakalárku, na ktorú nebudete práve hrdí. Existuje hneď niekoľko tipov, ako sa dopracovať k bakalárskej práci, ktorú…
Odovzdávanie hotovej diplomovky či bakalárky krok za krokom. Po náročnej drine spojenej s tvorbou záverečnej práce prichádza čas na jej odovzdanie. Ani tento proces však neradno podceniť. Čo všetko to obnáša a čo nezabudnite Tu je náš stručný a jasný postup... Odovzdanie práce krok za krokom V prvom rade je potrebné odovzdať hotovú elektronickú verziu zá…
Téma diplomovky znie: Nezamestnanosť. Nezamestnanosť je spoločenský jav, ktorý nie je dobré podceňovať. A keďže sa osobne dotýka aj nejedného čerstvého absolventa vysokej školy, o to vážnejšie to je treba vnímať. Aj z toho dôvodu je problematika nezamestnanosti u nás i vo svete častou témou záverečných prác. Nezamestnanosť a pohľad na ňu Nezamestnanosť…
Viac o správnom citovaní a parafrázovaní v odbornom texte. Ako na literatúru a zdroje v bakalárke či diplomovke? To je otázka, ktorú by ste mali mať ujasnenú už hneď v úvode štúdia. Ale realita väčšiny študentov je iná, a tak sa s prácou so zdrojmi a bibliografiou oboznamujú až vtedy, kedy nemajú inú možnosť – pri tvorbe záverečnej práce…
Na čo všetko je treba klásť dôraz pred zviazaním diplomovky? Tvorba záverečnej práce, diplomovky i bakalárky obnáša aj potrebu dať si ju vytlačiť a zviazať. Až tak je možné ju riadne odovzdať a pripravovať sa na obhajoby. Na čo je však potrebné myslieť ešte prv, ako sa vyberieme do tlačiarne? Niekoľko dôležitých vecí súvisiacich s viazaním diplomoviek Skôr, než si d…
Ktoré internetové zdroje k diplomovke stoja za to? Aj tieto... Kde hľadať zdroje k záverečnej práci? A ako sa inšpirovať tak, aby sa vaša práca priveľmi nepodobala na už prácu napísanú a uloženú v Centrálnom registri záverečných prác? Na úvod si je dobré uvedomiť jedno: Pre napísanie dobrej diplomovej alebo bakalárskej práce budete s najväčšou…
Štúdium na súkromnej vysokej u nás - oplatí sa? Bratislavská medzinárodná škola liberálnych štúdií, Hudobná a umelecká akadémia Jána Albrechta v Banskej Štiavnici a Vysoká škola medzinárodného podnikania ISM Slovakia v Prešove. Toto sú podľa nás aj mnohých študentov 3 slovenské súkromné vysoké, kam sa vyplatí…
Tvorba diplomovej práce si vyžaduje plné sústredenie a dobré zdroje. Ako zvládnuť diplomovku bez zbytočných stresov, čo možno najrýchlejšie a s úsmevom? Dá sa to vôbec? Pravdaže dá, len je treba vedieť, na čo sa pri jej tvorbe zamerať a čím sa zasa až tak netrápiť. Áno, alternatívou sú aj diplomové práce na stiahnutie, to je však len jedna z pomôcok, prvé nakopnutie,…
Niektoré odbory stojí za to študovať, iné veľmi nie: Ktoré sú najperspektívnejšie? Rozdiely v tom, či absolventi vysokých škôl získajú prácu vo svojom odbore alebo skončia bez perspektívy na úrade práce, sú na Slovensku veľmi výrazné. Štúdium ktorých odborov sa teda najviac vyplatí a ktoré naopak radšej neštudovať? Poradíme vám... Najhor…
Prihláška na vysokú školu - ako ju správne vypísať? Rozhodnutie prihlásiť sa na vysokú – dôležitý krok na ceste za vytúženým štúdiom. Viete, na čo všetko si je treba dať pri jej vypĺňaní pozor? Ak si nie ste celkom istí, pozorne čítajte, poradíme vám... Papierová verzus elektronická prihláška Sú dve možnosti, akou formou sa možno prihlásiť na vysok…
Externé vysoké školy a štúdium na nich. Aké sú ich najväčšie prednosti? Ako študovať? Venovať sa štúdiu naplno a vybrať si denné, teda interné štúdium alebo je pre vás zaujímavejšia predstava štúdia na diaľku – inak aj externe? Ak stále váhate a zvažujete pre a proti, možno vám v rozhodovaní pomôže aj náš stručný a …
Najlepšie a najobľúbenejšie české vysoké školy podľa Slovákov sú... Nečudo, veď mnohé vysoké školy u našich západných susedov skutočne stoja za to. Naviac sme tam stále viac-menej ako doma, takže čo bráni študovať v Česku? Možno len vybrať si tú najlepšiu českú univerzitu... Skúsime vám s tým preto pomôcť. Štúdium v Čechách sa oplatí V…
Viac o tom, čo má obsahovať úvod bakalárky. V úvode bakalárskej, ako aj diplomovej a inej odbornej práce by mal autor čitateľov zoznámiť s problematikou, ktorej sa plánuje v práci venovať. To je základ, z ktorého sa ďalej vychádza. K obsahu aj forme úvodu, ktoré tiež musia byť presne také, ako určujú vysokoškolské smernice. Forma úvodu bakalárky …
Tvorba diplomovky jednoduchšia aj vďaka systému IMRaD. Ak aj vám hlavou hmýri, čo to ten IMRaD je a celkom presne nechápete, na čo by vám bol dobrý, čítajte viac o význame tohto efektívneho systému, ktorý nejednému študentovi do značnej miery uľahčil prácu na diplomovke. Vysvetlenie, čo skratka IMRaD znamená Skratka IMraD pôsobí dosť nejasne a nezrozumiteľne. Zaiste aj…
Prehľad vysokých škôl v našom hlavnom meste. Chystáte sa na vysokú a uvažujete aj o hlavnom meste Slovenska? V tom prípade vám bude zaiste veľmi nápomocný praktický zoznam vysokých škôl a univerzít, ktoré v Bratislave nájdete... Prehľad bratislavských vysokých škôl Bratislava je právom označovaná za centrum vysokoškolského života u nás, aj…
Trochu viac o abstrakte v bakalárke a jeho základných znakoch. Neoddeliteľnou súčasťou bakalárskej i diplomovej práce je aj abstrakt. Ako sa však správne píše, čo všetko má obsahovať a v čom sa líši od podobnej anotácie? Je vôbec šanca, že pre nás prestane byť dvojjazyčný abstrakt postrachom? Pomôžeme vám, aby ste sa obáv raz a navždy zbavili. Abstrakt …
Online vzory bakalárskych prác sú veľmi nápomocné. Možno sa aj vy umárate nad tým, akú bakalársku prácu by ste mali napísať. Neviete si vybrať tému, netušíte, aké formálne náležitosti má takáto práca spĺňať, nehovoriac o jej povinnom rozsahu, ktorý vám naháňa veľký strach. Jednému pomôže poradiť sa s niekým skúsenejším,…
Hlavný cieľ bakalárky je najdôležitejší, svoju úlohu však zohrávajú aj ciele čiastkové. Ako formulovať ciele v bakalárskej práci? Stačí stanoviť cieľ hlavný, alebo sú minimálne rovnako dôležité aj ciele vedľajšie? Na tieto aj ďalšie otázky týkajúce sa stanovenia správneho cieľa záverečnej práce vám radi odpovieme. Cieľ a téma bakalárskej práce Cieľ bakal…
Dizertačná práca - základná charakteristika tohto typu záverečnej práce. Ako na tvorbu dizertačnej práce, to sa možno pýtate aj vy. Napriek tomu, že máte za sebou úspešnú bakalárku aj diplomovku, písanie dizertačnej práce je predsa len komplikovanejšie, naviac popri doktorandských povinnostiach na ňu ani nie je veľa času. Možno pomôže aj začať vzorom nejakej, už existujúcej dizertačnej práce...…
Využite online dostupné diplomovky na stiahnutie aj iné možnosti, ako si uľahčiť tvorbu záverečnej práce. Písať diplomovú prácu nemusí byť až také náročné a stresujúce, stačí, ak využijete dostupné prostriedky a trochu si pomôžete. K dispozícii je ich viac než dosť, len je treba vedieť ich použiť, prípadne hľadať na správnych miestach a čo je najdôležitejšie, veci si…
Cieľ bakalárskej práce súvisí aj so správnou hypotézou. Viete, aká by mala hypotéza byť? Jedným z prvých krokov vrámci tvorby, presnejšie predprípravy na písanie bakalárskej práce je stanovenie hlavného cieľa, ako aj cieľov čiastkových, ktoré sa budeme snažiť v práci následne potvrdiť či vyvrátiť. Je to dôležité východisko, bez ktorého žiadna bakalárka,…
Tvorba bakalárskej či diplomovej práce bez zbytočných komplikácií: Robte toto! „Ako si len tú náročnú tvorbu diplomovky alebo bakalárky uľahčiť?“ To sa zúfalo pýta nejeden študent. No ako, ako…? V prvom rade si to netreba komplikovať, to dosť pomôže a potom možno ešte postupovať podľa nášho mini návodu, čím začať a čomu venovať špeciálnu pozornosť… Tu sú…
Písanie bakalárky krok za krokom. Písať bakalársku prácu je zložité. Najmä, ak podceníme výber témy alebo celkový prístup k jej tvorbe. Čo je teda najdôležitejšie pri písaní, respektíve ešte predtým? Čím začať a na čo nezabudnúť? Vysvetlíme pekne krok za krokom... Základné časti bakalárskej práce Celkom na úvod je…
Online vzory diplomoviek aj profesionálne podklady: Pomoc pri tvorbe záverečnej práce. Preč sú časy, keď sa študenti svojpomocne trápili s písaním záverečných prác. Keď nevedeli, odkiaľ čerpať inšpiráciu, ako vlastne vyzerá štruktúra a jej jednotlivé časti v praxi... Dnes je omnoho viac možností, pomoci aj šancí získať cenné informácie, takže by…