Čo všetko by mal obsahovať záver diplomovej práce
Naučte sa napísať kvalitný záver.
Študenti sa dosť často trápia s tým, čo by mala a nemala obsahovať niektorá z povinných častí diplomovej práce. Nuž, nie je to jednoduché, najmä v prípade, že každá univerzita/fakulta/katedra vyžaduje vlastné podmienky. Na písaní záveru si dajte záležať, pretože rovnako, ako úvod patrí k tým častiam, ktoré si určite prečíta nie len vyučujúci pri obhajobe, ale aj každý iný čitateľ, nakoľko obsahuje krátky súhrn obsahu a výsledkov vašej záverečnej práce.
Rozsah záveru
Rozsah záveru, by mal obsahovať približne 2 normostrany. Bolo by vhodné, aby ste tento počet splnili, no tiež sa zbytočne nerozpisujte. A taktiež písanie záveru na menej ako 2 strany, nebude mať pre čitateľov vašej práce dostatočnú výpovednú hodnou.
Nezabudnite na to, že jeho strany sa rovnako ako pri úvode nečíslujú.
Záver nie je vysvetľovanie
Záver sa píše na konci práce pred bibliografickými odkazmi a v minulom čase. Mal by nadväzovať na jadro práce a jeho obsahom by mali byť vecné závery a potvrdené fakty a na rozdiel od iných častí práce, nie je v ňom priestor na vyjadrovanie svojich názorov. V závere sa nesmiete snažiť čitateľovi vysvetliť niektoré súvislosti, ktoré rozoberáte v predkladanej práci. Na tento účel slúži samotná diplomová práca. Ak sa vám výsledky vášho výskumu nepodarilo vysvetliť priamo v hlavnej časti diplomovej práce, v závere už túto chybu nenapravíte. Vráťte sa naspäť, a ak je niečo nejasné, niektorý z vašich vedeckých postupov mätúci alebo sa niektoré tvrdenia rozchádzajú, opravte si to priamo v práci.
Zhodnotenie diplomovej práce
Do záveru určite patrí zhodnotenie dosiahnutých výsledkov vo vašej bakalárskej alebo diplomovej práci. Môžete zosumarizovať, čo všetko sa vám podarilo a potvrdiť/vyvrátiť tak hypotézu, na základe ktorej ste danú prácu vypracovávali. Nebojte sa do záveru napísať aj to, že sa vaša hypotéza nepotvrdila. Stále ide o rovnako relevantný vedecký výstup s pravými výsledkami, ktoré sa dajú použiť. Ide o stručné zhrnutie cieľov práce a popísanie metód, ktoré ste v práci použili a pomocou ktorých ste sa dopracovali k výsledkom.
Odporúčania pre prax
Na základe výsledkov, ku ktorým sa vo vašej diplomovej práci dopracuje, môžete uviesť svoj návrh odporúčaní, ktoré môžu byť využiteľné pre prax.
Možné pokračovanie v diplomovej práci
Dá sa vo vašej téme pokračovať alebo ste už vyčerpali všetky možné aj nemožné zdroje? Veľa študentov pokračuje z bakalárskej práce v rovnakej téme aj na diplomovej práci. Niektorí zase diplomovku rozšíria na rigoróznu prácu. Pokojne opíšte, ako si predstavujete ďalší výskum v prípade, že sa do vašej práce nezmestilo všetko. Možno ste porovnávali nejaký faktor len na základe jedného druhu údajov a dalo by sa to aj inou cestou.
Príklad:
„V diplomovej práci boli teoreticky spracované možnosti vzdelávania dieťaťa s telesným postihnutím v materskej škole. Na úvod sme vymedzili hlavný pojem telesné postihnutie, venovali sme sa jeho špecifikám a taktiež sme definovali niektoré problémy, ktoré sa s ním spájajú.
V ďalšej časti sme sa venovali celkovému vývinu dieťaťa od narodenia až do doby, kedy ukončí predprimárne vzdelávanie. Boli tu spracované základné oblasti vývinu dieťaťa...
V poslednej aplikačnej časti sme uviedli...Na spracovanie výsledkov, sme použili tieto metódy...
Prišli sme na to, že ...“
Veríme, že sme vám dostatočne poradili a teraz bude písanie záveru vašej záverečnej práce oveľa jednoduchšie.