Staré knihy: Prečo po nich pri diplomke nesiahať?
Knižnice, archívy a sklady sú preplnené rôznymi starými žltými knihami, ktoré veľmi pekne voňajú a tvária sa, ako keby sa v nich nachádzala všetka múdrosť sveta. Realita však môže byť úplne iná. Prečo takéto zdroje nie sú vhodné do vašej záverečnej práce?
Zastaralé názory
Ak sa jedná o knihu, ktorá rozoberá filozofickú, politickú alebo náboženskú tematiku, vyhnite sa jej oblúkom. Môžete tak maximálne spomenúť, že nejaký autor v nejakej knihe mal takýto názor. Nikdy však netvrďte, že tento názor je aktuálny a jediný pravý. Na obhajobe by vás zniesli pod čiernu zem.
Málo kusov
Ak vás recenzia nejakej starej knihy oslovila na internete, je dosť možné, že jej výtlačok ani elektronickú podobu ani nezoženiete. Staré knihy sú často vzácne a môžete zabiť veľa času hľadaním výtlačkov, ktoré nakoniec aj tak nenájdete.
Vyvrátené postupy a hypotézy
Či už sa z takejto knihy inšpirujete nejakou analytickou metódou, alebo si požičiate rovnicu na výpočet nejakého problému, môže sa stať, že takýto postup už je dávno označený ako nevhodný alebo nepresný v súlade s dnešnými faktormi, ktoré vplývajú na skúmaný objekt. Na staré metódy môžeme radšej len spomínať.
Názor vyučujúcich
Môže sa stať, že sa pred vás na obhajobe posadí 5 dôchodcov, ktorí tieto knihy uznávajú a milujú. Pravdepodobnejšie však je, že to bude jeden dôchodca a štyria mladí doktorandi, a že na tieto knihy a zdroje v nich budú nahliadať ako na nepresné. Aj tento fakt môže ovplyvniť výber vašej literatúry.
Časové hľadisko
Ak sú údaje v starej knihe kvalitné a náhodou ju aj niekde nájdete, stále sa vám s ňou bude pracovať ťažšie, ako s modernými internetovými zdrojmi, ktoré sa jednoducho kopírujú a citujú. Zvážte si, či vám stojí za to trápiť sa so starou knihou, alebo siahnete radšej po modernej literatúre.