7 tipov pre úvod do bakalárskej práce
Píšete svoju prvú záverečnú prácu a zasekli ste sa hneď pri úvode? Niet sa čomu čudovať, úvod k bakalárskej aj diplomovej práci sa má písať ako posledný. Čo všetko v úvode má a čo všetko tam nemá byť? Tieto otázky si spoločne zodpovieme.
Úvod nie je poďakovanie
Pre túto milú časť práce máte vyhradenú zvlášť stranu. Na tej môžete poďakovať učiteľom, školiteľovi, spolužiakom, frajerke, mame, tatovi, babke, dedkovi, sestre, bratovi, psovi aj rybičkám za to, že ste prácu zvládli napísať. Do úvodu to však nedávajte.
Úvod nie je ani predhovor
Do predhovoru záverečnej práce patria informácie o dôvodoch, pre ktoré ste sa rozhodli danú prácu napísať. Môžete spomenúť spoločenské dôsledky nejakého fenoménu, ktorý ste sa rozhodli skúmať, môžete načrtnúť, aké vedecké štúdie vás inšpirovali a čo od výsledkov práce očakávate.
Čo teda do úvodu?
V úvode práce môžete vysvetliť skutočnosti, ktoré ste sa rozhodli opisovať priamo v práci. Uveďte čitateľa do konkrétnej problematiky, o ktorej pojednáva vaša práca. Opíšte región, skupinu ľudí, jav alebo hypotézu, ktorú budete skúmať. Načrtnite všetky vedecké postupy, štatistické metódy alebo formu terénneho výskumu, ktorý sa chystáte uskutočniť. Ukážte čitateľovi, odkiaľ, ako a prečo ste zbierali jednotlivé dáta a ako ste ich následne použili. Pripomeňte, že svoju prácu porovnáte s iným regiónom, alebo s prácou, v ktorých boli použité iné výskumné metódy.
Čo až po úvode
Základná terminológia a konkrétna metodológia patrí až do ďalších kapitol. Pokojne vytvorte zoznam všetkých termínov, aj tých, ktoré ste si vytvorili sami, a detialne ich opíšte. V kapitole s metodológiou uveďte napríklad konkrétne vzorce pre výpočet indexov, úhrnov a ďalších výsledkov, ku ktorým ste sa dopracovali v práci.