Koľko kreditov potrebujete pre úspešné absolvovanie štúdia?
Kreditný systém je na našich vysokých školách zavedený už nejaký ten piatok a študenti sa s ním pomaly ale isto zžili. Aj keď hlavne okolo odovzdania záverečnej práce a absolvovania Štátnic panujú medzi jednotlivými školami rôzne nezrovnalosti, my sme vám v krátkosti spísali, ako to asi na školaćh funguje.
Bakalár 180
Denné bakalárske štúdium trvá spravila 3 roky, mimo medicínskych odborov. Aj externé štúdium trvá 4 a viac rokov. Počas týchto troch rokov musíte dosiahnuť 180 kreditov, čo vychádza približne 60 kreditov na rok. Na bakalárskom stupni tento počet ľahko nazbierate len z povinných predmetov.
Magister/Inžinier 120
Na druhom stupni ste len dva roky a teda vám stačí len 120 kreditov. Čo je zaujímavé, že práve jednotlivé odbory sú veľmi rozdielne. Kým na jednej škole je bežné mať za rok 30 predmetov po 2 kredity, inde máte 6 predmetov po 10 kreditov. Je na zváženie, či sú kredity rozdeľované spravodilo podľa náročnosti.
Nahrabte si ich v prváku
Najlepšie, čo môžete urobiť, je nahrabať všetky povinné predmety v prvom, a v prípade bakalárskeho štúdiu aj v druhom ročníku. Tak sa vyhnete tomu, že by ste museli ich počet doháňať v poslednom ročníku, kedy máte dosť starostí s odovzdávaním vašej záverečnej práce.
Nepotrebujete plný počet
Napríklad v magisterskom/inžinierskom ročníku vám na niektorých školách stačí dosiahnuť len 100 kreditov. Prečo? Lebo 5 dostanete za “obhajobu” a 15 za “odovzdanie záverečnej práce”. K tej by vás však nemali pustiť, kým nemáte 120 kreditov. Takto to však funguje a asi aj nejaký ten čas fungovať bude.
Povinným predmetom sa nevyhnete
Povinné predmety (A) sú niečo, čomu sa vyhnúť nemôžete. Na povinne voliteľných (B) a voliteľných (C) síce môžete nahrabať nejaké kredity, no neviete s nimi nahradiť tie z povinných predmetov. Pozor aj na prenesené C-čkové predmety, po prenášaní sa z nich stáva povinne voliteľný predmet.