Nepokazte úvod do bakalárskej práce, závisí na ňom prvý dojem
Na čo si pri tomto procese treba dať pozor?
O knihách sa hovorí, že ich nesmieme súdiť podľa obalu. Platí to aj o ľuďoch a o sladkostiach. Avšak, keďže majú bakalárske práce identický obal, väčšina ľudí ich posúdi podľa úvodných strán. Hlavným ťažiskom je samotný úvod do problematiky práce. Ako ho napísať dobre a čo nesmiete zabudnúť?
Nemýľte si ho s inými časťami práce
Najčastejšou chybou býva, že si študenti pomýlia úvod s inými časťami práce. Pozrime sa na najčastejšie rozdiely, ktoré sa vyskytujú medzi úvodnými časťami práce.
Predhovor – predhovor je úvod do vašej práce, nie však do jej problematiky. V predhovore rozoberiete, čo vás inšpirovalo napísať túto prácu, aké boli podmienky jej vypracovania, na čo sa môže čitateľ v predkladanom dokumente tešiť a podobne.
Abstrakt – Abstrakt je niečo ako obsah, len rozpísaný do textu a nie v bodoch. B abstrakte rozoberiete, o čom daná práca pojednáva, aké závery v nej človek môže nájsť a čo sa v nej dočíta.
Nezabúdajte, že abstrakt je nutné uviesť aspoň v jednom cudzom jazyku - najlepšie v angličtine.
Poďakovanie - najväčší fail, ktorý niekto môže spraviť, je vložiť poďakovanie do úvodu práce. Či už ďakujete rodičom alebo vyučujúcim, tento krátky odstavec si zaslúži samostatnú kategóriu.
A čo samotný úvod?
V úvode rozoberáte priamo problematiku práce. Detailne opíšete, aké údaje ste spracovali, prečo ste sa rozhodli práve pre tieto údaje, aké matematické výpočty používate, aké pokusy alebo terénne práce ste absolvovali a prečo.
Opíšte vašu hypotézu, rozpíšete jednotlivé predpoklady a spomeniete autorov, ktorí túto problematiku rozoberali pred vami. Uvediete rozdiely medzi ich prácami a vašou prácou a zdôrazníte, že všetky vaše výsledky sú podložené teoretickými podkladmi uznávaných autorov.