Komunikácia so školiteľom – čomu sa vyhnúť?
Školiteľ – alfa a omega vašej záverečnej práce. Možno ste sa teraz ironicky pousmiali, že čo, aký školiteľ, veď je to vaša práca?! Áno, isto, no nech už ide o bakalárku alebo diplomovku, skutočne si dajte záležať na jeho správnom výbere.
Tak, ako je rozhodujúca samotná téma vašej práce, je i jej školiteľ, ktorý by vám mal byť pri jej tvorbe nápomocný, veľmi podstatným článkom k jej úspešnému napísaniu aj obhájeniu.
Ako s ním teda komunikovať a akých viet či správania sa vyvarovať, aby ste dostali dobré hodnotenie?
Nevyhýbajte sa kontaktu
Pravdaže, ak tak nerobí sám školiteľ. V tom prípade však máte problém, minimálne rovnaký, ako by ste mali, keby ste zasa vy ignorovali vaše dohodnuté stretnutia.
Na toto všetko, a teda aj na zaneprázdnenosť, ústretovosť a spôsob komunikácie so študentmi zo strany daného profesora je však najlepšie sa pripraviť ešte predtým, ako sa pre neho vôbec rozhodnete.
Popýtajte sa spolužiakov, zisťujte, aký je vyťažený, možno ho aj osobne poznáte, a tak vy sami viete najlepšie posúdiť jeho učebné metódy. Zistené fakty o ňom poctivo prehodnoťte a na základe nich sa rozhodnite, či s ním spolupracovať chcete alebo nie.
Keď ste si teda vybrali dobre, tému aj školiteľa vašej záverečnej práce, využite to na maximum a vyťažte z toho, čo sa dá. Komunikujte s ním, osobne či mailom, na dohovorené stretnutia choďte načas a pripravení, nehanbite sa ani položiť otázky, ktoré vás trápia a diskutujte s ním o všetkom, čo vás ohľadne vašej práce zaujíma.
Tým totiž najlepšie preukážete, ako vám na vašej bakalárke či diplomovke záleží, čo každého dobrého školiteľa len poteší.
A napokon, na to tiež nezabúdajte, aj on bude spoluhodnotiť vaše konečné dielo.
Nespokojnosť so školiteľom
Ak teda vylúčime možnosť, že ste si ho vopred nepreverili a naivne ste verili, že to pôjde, no napriek vašej najúprimnejšej snahe a pravidelnej pripravenosti sa neviete naladiť na rovnakú vlnu, neostáva vám nič iné, len to s ním skúsiť a vydržať, nech je hocijaký.
Je veľmi zaneprázdnený a vaše konzultácie pravidelne ruší, často vám ani nedá vedieť a jednoducho nepríde?
Tu možno pomôže mailová komunikácia, ak to nenavrhne on, skúste vy, slušne, no vytrvalo žiadajte a pýtajte si jeho rady, za ktoré mu ďakujte. Možno aj to v ňom prebudí väčšiu snahu venovať sa vám.
Alebo zásadne konzultuje len skupinovo a vy máte pocit, že je to nedostatočné?
No a čo, že je vás tam desať, vy buďte vždy pripravení, s otázkami i poznámkami a len sa pýtajte, nahlas a pokojne koľkokrát sa vám zažiada. Teraz alebo nikdy.
A možno, aspoň z času na čas si ho odchyťte aj na pár minút súkromnej konverzácie. Ak mu dáte najavo, že vám na vašej práci ozaj veľmi záleží a ceníte si jeho odborné vedomosti i názory, snáď sa v ňom niečo pohne a venuje vám niekoľko svojich drahocenných chvíľ navyše.
Najmä si však zo školiteľa nerobte nepriateľa, minimálne do konca štúdia ho ešte budete veľmi potrebovať.