Takto jednoducho vytvoríte obsah v diplomovej práci
Obsah je dôležitou súčasťou každej publikácie, či už je to záverečná práca, kniha, ale aj obyčajný kratší článok či internetový blog. Vďaka obsahu sa dá v texte oveľa lepšie orientovať, a to najmä vtedy, keď nechceme čítať celé dielo. Z tohto dôvodu majú niektoré romány miesto obsahu iba očíslované kapitoly – očakáva sa, že knihu prečítate celú od začiatku dokonca. Vráťme sa však k obsahu vašej záverečnej práce. Ako ho môžete vytvoriť.
Obsah a diplomová práca
Obsah v diplomovej práci sa v princípe až tak neodlišuje od obsahu v bakalárskej práci. Nie je presne dané, aký dlhý alebo rozsiahly by mal byť obsah. Bežne obsah zaberie jednu až tri strany vo vašej práci a jednotlivé kategórie a podkategórie by mali byť rozdelené od dvoch do piatich rôznych úrovní.
Funkcia obsahu v kancelárskom balíčku
Obsah nemusíte vytvárať tak, že napíšete na začiatok riadku názov kategórie a na koniec riadku číslo strany. Takýmto spôsobom by sa vám obsah za chvíľu totálne rozhádzal a ak by ste v práci spravili zmeny, tu by sa neprejavili. Preto musíte obsah vždy vložiť ako funkciu. Nájdete ju v niekde v menu v závislosti od toho, ktorý kancelársky balíček používate. Následne text sformátovaný ako H1 až H5 nadpis priam ov tele práce (teda názvy kategórií) sa zobrazia v obsahu aj so správnou priradenou stranou.
Vymyslenie nadpisov
Nadpisy by mali byť síce krátke a stručné, no na druhej strane by mali obsahovať všetko, čo sa v danej kapitole a podkapitole nachádza. Ideálny nadpis by teda mohol vyzerať napríklad takto: Analýza dát o pohybe obyvateľstva medzi okresmi Bratislavského kraja v rokoch 2011 až 2021. V nadpise tak vidíte typ dát, ich časové, ale aj priestorové ohraničenie. Podobne postupujeme aj pri tvorbe názvov pre grafy, tabuľky a iné prílohy
Logické usporiadanie obsahu
Obsah by mal byť logicky usporiadaný a na to musíte myslieť už pri tvorbe kapitol. Poriadne si rozmyslite, v akom poradí by mali jednotlivé kapitoly v práci ísť a ktorá kapitola bude hlavná (označená ako H1) a ktorá naopak nejakého nižšieho rádu. Pokojne si to nakreslite na papier ako mind-map, vďaka tomu vám napadnú nové oblasti, ktoré by ste mohli zahrnúť do vašej práce.