Použitá literatúra a bakalárska práca – ako ju vybrať?
Literatúra, ktorú citujete a parafrázujete v bakalárskej práci, by mala byť vybraná naozaj precízne. Nielen to, ako správne citovať alebo parafrázovať rôzne zdroje v záverečnej práci je v rámci použitej literatúry dôležité. Podstatné je v prvom rade vhodnú literatúru vybrať. Sú na výber len knižné a internetové zdroje, alebo je toho viac?
Použitá literatúra v bakalárskej práci
Použitá literatúra v bakalárskej práci musí byť odborná. Nikdy si nevyberajte bulvárne články, rôzne nedôveryhodné encyklopédie a neodborné zábavné publikácie. Každá vybraná kniha, článok alebo iný písomný zdroj by mal byť od renomovaného autora. Nie nutne od vzdelaného vedca, ale aspoň od človeka, ktorý vo svojej práci mimoriadne kvalitne podložil svoje tvrdenia inými prácami.
Knižné zdroje
Medzi knižné zdroje väčšina študentov najčastejšie zaradí vysokoškolské skriptá, čo je však veľmi obmedzujúci pohľad. Existuje obrovské množstvo ďalších odborných publikácií, ktoré sa však nezaraďujú medzi skriptá. Stačí navštíviť katedrálnu alebo fakultnú knižnicu a okamžite sa o tom presvedčíte. Možno vás prekvapí, aké veľké množstvo týchto kníh napísali napríklad aj vaši vyučujúci.
Odborné články a časopisy
Vynikajúcim a uznávaným zdrojom bakalárskych, ale aj diplomových a iných záverečných prác sú odborné články a odborné časopisy. Tie píšu svetové špičky vo vašom odbore. Časopisy sú spravidla takzvané občasníky a dostanete sa k nim na vašej fakulte. Mnohokrát sú v písané v anglickom jazyku. Sú zložené z odborných článkov, ktoré však mnohí autori publikujú aj samostatne.
Internetové zdroje
Pri internetových zdrojoch sa orientujte najmä na oficiálne štatistické zdroje. Na internete však nájdete aj vyššie spomínané odborné články a časopisy, a to v elektronickej forme. Na hľadanie odborných internetových zdrojov odporúčame použiť takzvaný Google Scholar – vyhľadávač patriaci pod Google, ktorý však vyhľadáva práve len odborné publikácie.
Iné zdroje
Vo vašej práci môžete použiť aj informácie podané ústnou formou. Môže to byť napríklad rozhovor so zaujímavou osobou, ktorej názor v danej téme má svoje opodstatnenie. Môže to byť primátor, konateľ firmy, politik, ale pokojne aj človek bez domova v prípade, že píšete bakalársku prácu na tému sociálna práca. Informácie z takéhoto rozhovoru, ankety či dotazníku môžete označiť za svoj vlastný zdroj a v prípade súhlasu dotknutej osoby uviesť aj jej meno, dátum, čas a miesto rozhovoru, ale napríklad aj podpis danej osoby ako potvrdenie, že ste si celý rozhovor nevymysleli.
Mám záujem o podklady k bakalárke.